XV Niedziela Zwykła

14 lipca 2019

 1. Dzisiaj w naszej parafii przeprowadzamy zbiórkę ofiar pieniężnych dla wolontariuszy z fundacji AfricaMed, na wyjazd misyjny. Ta organizacja wspiera placówki medyczne w Kenii, Tanzanii oraz na Madagaskarze. W tym roku wśród wolontariuszy jest nasza parafianka Kasia Wilkosz, która po raz drugi wyjedzie do Tanzanii. Przygotujmy dla nich hojny grosz.
 2. Ogłaszamy zbiórkę elektrośmieci: sprzęt AGD, elektronarzędzia, telefony, ładowarki, telewizory, radia, komputery, laptopy, monitory, drukarki i różne akcesoria komputerowe. Proszę wszystko składać w śmietniku (za kościołem) do 23 lipca. W ten sposób wspieramy misjonarzy i ich działalność na całym świecie.
 3. Rozpoczęliśmy zapis na Pieszą Pielgrzymkę do Częstochowy. Lista w zakrystii.
 4. Za tydzień będzie w sprzedaży książka autorstwa Marioli Basińskiej, która opisuje wydarzenia z roku 1949, które towarzyszyły tzw. cudowi lubelskiemu, kiedy to na kopi obrazu MB Częstochowskiej w katedrze lubelskiej pojawiły się krwawe łzy, w promocyjnej cenie 35 zł za egzemplarz.
 5. W przyszłą niedzielę, po każdej Mszy św. – „ Akcja św. Krzysztof”, czyli poświęcenie pojazdów. Zebrane z tej okazji ofiary wspomogą budżet na zakup środków transportu dla misjonarzy.
 6. Przypominamy, że w lipcu i sierpniu nie ma niedzielnej Mszy św. o godz. 16.00.
 7. W przyszłą niedzielę, po Mszy św. wolontariusze Stowarzyszenia Solidarności Globalnej z Lublina będą zbierać ofiary pieniężne na Pomoc Dzieciom Gruzji i na wsparcie biednych gruzińskich rodzin.
 8. Archidiecezjalne Studium Organistowskie, przygotowujące do posługi organisty kościelnego, ogłasza nabór kandydatów na pierwszy rok.
 1. W tym tygodniu w liturgii: w poniedziałek –wspom. św. Bonawentury, bp i dK we wtorek- wspom. NMP z Góry karmel
 2. W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty parafialnej po nagrodę do Pana: ++ Stanisława Polesiak, Elżbieta Zięba, Krystyna Pliszka i Henryka Kozłowicz ; módlmy się w ich intencji oraz za zmarłych ofiarodawców i budowniczych kościoła: wieczny odpoczynek….

W mocy Ducha Świętego” pod takim hasłem wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka z Lublina na Jasną Górę. W tym roku intencją główną będzie modlitwa o dobre przygotowanie i przeżycie Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

Pielgrzymka wyruszy 3 sierpnia z Lublina, wędrowanie rozpocznie Msza św. sprawowana na placu katedralnym o 8.30. Wcześniej, bo 1 sierpnia na szlak wyruszą pielgrzymi z grupy 17-tej z Chełma, a dzień później z grupy 18-tej z Krasnegostawu.

W tym roku na szlaku towarzyszyć będą pielgrzymom bracia kapucyni, a konferencje wygłosi br. Szymon Janowski OFMCap z Golgoty Młodych.

więcej:

www.pielgrzymka.lublin.pl 
www.facebook.com/pielgrzymkalubelska/

Chcesz opróżnić swoją piwnicę, garaż, a przy okazji zadbać o środowisko? Nic prostszego – rozpoczynamy wielką akcję zbierania elektrycznych śmieci. Spakuj, co masz niepotrzebnego i przywieź na plac parafialny. Zapytaj sąsiadów i znajomych, może także i oni chcą się pozbyć zbędnych, zepsutych urządzeń elektrycznych.

W NASZEJ PARAFII SPRZĘD PROSIMY SKŁADAĆ DO ŚMIETNIKA ZA KOŚCIOŁEM DO 23 LIPCA ! ! ! 

Zbierane będą między innymi: artykuły AGD, (pralki, lodówki, kuchenki mikrofalowe itp.), elektronarzędzia, telefony, ładowarki, telewizory, radioodtwarzacze, komputery, laptopy, monitory, drukarki i różne akcesoria komputerowe. Wszystko co było na prąd i baterię.

XIV Niedziela Zwykła

07 lipca 2019

 1. W przyszłą niedzielę w naszej parafii odbędzie się zbiórka dla wolontariuszy z fundacji AfricaMed, na wyjazd misyjny. Ta organizacja wspiera placówki medyczne w Kenii, Tanzanii oraz na Madagaskarze. W tym roku wśród wolontariuszy jest nasza parafianka Kasia Wilkosz, która po raz drugi wyjedzie do Tanzanii. Więcej informacji przekażą nam za tydzień wolontariusze. Przygotujmy dla nich hojny grosz.
 2. W sobotę, 13 lipca o godz. 18.00 nabożeństwo Fatimskie, zapraszamy.
 3. W dniach 13-14 lipca organizowana jest do Częstochowy doroczna pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Wyjazd o godz. 8.00, koszt pielgrzymki z noclegiem, 130 złotych. Zapisy u p. G. Kolasińskiej lub w zakrystii.
 4. Ogłaszamy zbiórkę elektrośmieci: sprzęt AGD, elektronarzędzia, telefony, ładowarki, telewizory, radia, komputery, laptopy, monitory, drukarki i różne akcesoria komputerowe. Proszę wszystko składać w śmietniku (za kościołem) do 23 lipca. W ten sposób wspieramy misjonarzy i ich działalność na całym świecie.
 5. W zakrystii i w kancelarii można się już zapisać na Lubelską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę, a także zgłosić intencję i złożyć ofiarę na fundusz “Idę z Tobą”.
 6. Przypominamy, że w lipcu i sierpniu nie ma niedzielnej Mszy św. o godz. 16.00.
 7. W tym tygodniu w liturgii:
 8. w poniedziałek – wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera
 9. w czwartek - święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
 10. w piątek – wspomnienie św. Brunona z Kwerfurtu, bpa i m.
 11. w sobotę – wspomnienie św. Andrzeja Świerada i Benedykta
 12. W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty parafialnej po nagrodę do Pana: ++ Roman Mazur, Maria Laskowska, Janina Rak, Roman Barszcz i Wanda Mitrut ; módlmy się w ich intencji oraz za zmarłych ofiarodawców i budowniczych kościoła: wieczny odpoczynek….

XIII Niedziela Zwykła

30 czerwca 2019

 1. Dziękujemy każdemu kto zaangażował się w przygotowanie ołtarzy i procesji na Boże Ciało, na osiedlu „Przyjaźni”.
 2. Zapraszamy na parafialną pielgrzymkę na Jasną Górę w dniach 4-5 lipca, są jeszcze wolne miejsca. Zawieziemy do Częstochowy PARAFIALNĄ KSIĘGĘ ODDANIA MATCE BOŻEJ. Prosimy o dokonania wpisu do księgi: zawierzyć macierzyńskiej opiece Maryi możemy całe rodziny lub osoby indywidualne. Aktu oddania Matce Bożej dokonamy uroczyście w imieniu wszystkich osób wpisanych do księgi, na Jasnej Górze. Wyjazd w czwartek 4 lipca o godz. 7.30, powrót w piątek 5 lipca w godzinach wieczornych. Koszt pielgrzymki wraz z kosztami transportu, noclegiem i wyżywieniem – 180 złotych od osoby. Zapisy w zakrystii już tylko dzisiaj a osoby zapisane prosimy o dokonanie wpłaty . Parafialna Księga Oddania Matce Bożej wyłożona do wpisu w kaplicy – Matki Bożej.
 1. Przy naszej parafii ponownie działa Poradnia Rodzinna. Jest czynna w piątki od 18.00 do 20.00, w Domu katechetycznym, w sali nr 6. Telefony   kontaktowe w gablocie parafialnej.
 2. W dniu jutrzejszym (poniedziałek) kancelaria czynna tylko po południu 16.00-17.30
 1. Przypominamy też, że w lipcu i sierpniu nie będzie niedzielnej Mszy św. o godz. 16.00
 1. W tym tygodniu w liturgii: W środę, w archikatedrze, święto M.B. Płaczącej w czwartek, święto św. Tomasza Apostoła w sobotę: wspomnienie bł. Marii T. Ledóchowskiej, dziewicy
 2. W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty parafialnej po nagrodę do Pana: ++ Jerzy Zep, Jadwiga Wójcik, Jan Jaworski, ; módlmy się w ich intencji oraz za zmarłych ofiarodawców i budowniczych kościoła: wieczny odpoczynek….

Umiłowani w Chrystusie Panu!

Nakładem wydawnictwa „Gaudium” opublikowana została w tych dniach książka zatytułowana „Cud. W 1949 roku Lublin stał się Częstochową”. Ta solidna i obszernie udokumentowana praca Marioli Błasińskiej przypomina, że mija 70 lat od wydarzeń, które odbiły się szerokim echem w całym kraju. Ukazanie się łez na lubelskim Obrazie Matki Bożej Częstochowskiej przyciągnęło do Lublina rzesze pielgrzymów, co spotkało się z brutalną reakcją komunistycznych władz.

Serdecznie zapraszam wszystkich czcicieli Matki Bożej na uroczystą Eucharystię w dniu 3 lipca o godz. 19.00. Naszej modlitwie będzie przewodniczył i homilię wygłosi Ksiądz Biskup Marian Rojek, pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Po Mszy Świętej odbędzie się tradycyjna procesja różańcowa z Obrazem Matki Bożej ulicami miasta.  

Następnego dnia rozpocznie się w Lublinie X Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores z udziałem chórów z Europy Środkowo-Wschodniej. Hasłem czterodniowego Kongresu, zorganizowanego z okazji 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej, są słowa Ut unum sint – Aby byli jedno, nawiązujące do Chrystusowej modlitwy o jedność.

Miesiąc później, 3 sierpnia, wyruszy 41. Lubelska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. W drodze do Częstochowy przyświecać będzie jej hasło „W mocy Ducha Świętego.” W tym roku w sposób szczególny będziemy się modlić o dobre przygotowanie się do III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.Zachęcam do wsparcia funduszu Idę z Tobą.Pielgrzymi, którzy skorzystają z pomocy tego funduszu, poniosą na Jasną Górę intencje ofiarodawców.

Zawierzając Was, Drodzy Wierni, macierzyńskiemu wstawiennictwu Maryi, z serca wszystkim błogosławię

Wasz biskup Stanisław

Lublin, 24 VI 2019 r.

 

Komunikat Metropolity Lubelskiego prosimy odczytać w ogłoszeniach 30.06.2019 r.

Decyzja Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika z dniem 30 czerwca po 5 latach pracy odchodzi z naszej wspólnoty parafialnej Ks.Krzysztof Ciżmiński ! 
Ksiądz Krzysztof podejmie teraz obowiązki kapelana Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im.Jana Bożego w Lublinie przy ul.Herberta 21 w Lublinie

1. Dzisiaj po każdej Mszy Św. możemy wesprzeć hojnym groszem katolicką misję „Ad gentes” w Kijowie.
2. W dzisiejszą niedzielę, po wszystkich Mszach św. odśpiewane będą suplikacje za świętokradztwa i profanację, które miały miejsce w naszym kraju.
3. Dziękujemy każdemu kto zaangażował się w przygotowanie ołtarzy i procesji na Boże Ciało.
4. Jutro uroczystość Narodzenie św. Jana Chrzciciela, porządek Mszy św.: 6.45, 9.00 i 18.00.
5. W piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, porządek Mszy św.: 6.45, 9.00 i 18.00.
6. W sobotę uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, porządek Mszy św.: 6.45, 9.00 i 18.00.
 1. W oktawie uroczystości Bożego Ciała codziennie wieczorem na zakończenie Mszy św., procesja eucharystyczna wokół kościoła.
 2. W czwartek zakończenie oktawy Bożego Ciała na osiedlu Przyjaźń. Msza św. o godz. 18.00 z procesją do czterech ołtarzy.
 3. Msza Św. w intencji mieszkańców ul. Odlewniczej z „okazji Procesji Bożego Ciała” w środę 3 lipca o godz 6.45
10. Zapraszamy na parafialną pielgrzymkę na Jasną Górę w dniach 4-5 lipca. Zawieziemy do Częstochowy PARAFIALNĄ KSIĘGĘ ODDANIA MATCE BOŻEJ. Prosimy o dokonania wpisu do księgi: zawierzyć macierzyńskiej opiece Maryi możemy całe rodziny lub osoby indywidualne. Aktu oddania Matce Bożej dokonamy uroczyście w imieniu wszystkich osób wpisanych do księgi, na Jasnej Górze. Wyjazd w czwartek 4 lipca o godz. 7.30, powrót w piątek 5 lipca w godzinach wieczornych. Koszt pielgrzymki wraz z kosztami transportu, noclegiem i wyżywieniem – 180 złotych od osoby. Zapisy w zakrystii już tylko dzisiaj a osoby zapisane prosimy o dokonanie wpłaty . Parafialna Księga Oddania Matce Bożej wyłożona do wpisu w kaplicy – Matki Bożej.
11. Przy naszej parafii ponownie działa Poradnia Rodzinna. Jest czynna w piątki od 18.00 do 20.00, w Domu katechetycznym, w sali nr 6. Telefony kontaktowe w gablocie parafialnej.
12. Koło Przyjaciół Radia Maryja zaprasza w sobotę 22 czerwca na modlitwę Różańcową w intencji Ojczyzny, TV Traw, Radio Maryja i za dzieła przy nim powstałe. Zaś w niedzielę 23 czerwca na Mszę św. o godz. 16.00.w w/w intencjach.
13. W tym tygodniu w liturgii:
a) w poniedziałek, uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela
b) w piątek: uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
c) w sobotę: uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła
14. W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty parafialnej po nagrodę do Pana: + Leokadia Zielonka, Krzysztof Durczak, Roman Bereza, Krzysztof Adamczyk, Marian Kalczuk, ; módlmy się w ich intencji oraz za zmarłych ofiarodawców i budowniczych kościoła: wieczny odpoczynek….

Oświadczenie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce

1. Gdy w lipcu 2016 r. zamordowano w Normandii księdza Jacques’a Hamela podczas sprawowania Mszy św. wydawało się nam, że w Polsce takie rzeczy nie mogą się zdarzyć, przede wszystkim dlatego, że wciąż żywa jest w naszym narodzie pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce, Stefanie Niedzielaku, Stanisławie Suchowolcu, Sylwestrze Zychu i tylu innych duchownych – ofiarach komunistycznego reżimu. Gdy w Bretanii próbowano usunąć krzyż z pomnika św. Jana Pawła II, wydawało się nam, że takie akty wandalizmu są nie do pomyślenia w kraju tak silnie jak nasz związanym z chrześcijaństwem. Gdy pokazano mi zdjęcie z Brukseli, na którym widniał wizerunek Serca Jezusowego i Serca Maryi zawieszone na drzwiach toalety, pomyślałem sobie: „Na szczęście to barbarzyństwo jeszcze do nas nie dotarło”.

Niestety, w ostatnich tygodniach, zwłaszcza w trakcie trwania kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, miało miejsce wiele zdarzeń poddających w wątpliwość moją wcześniejszą konstatację. Myślę po pierwsze o profanacji jasnogórskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Matka Boża z naszej narodowej relikwii nosi już na swej twarzy trwałe ślady historycznej profanacji dokonanej przez husytów podczas napadu na klasztor w 1430 r. Obraz został wówczas wiernie odtworzony z inicjatywy Władysława Jagiełły i od tamtego czasu nie zadawano jej w naszym narodzie głębszych ran, nawet symbolicznych.

Myślę także o profanacjach i aktach bluźnierstwa do jakich dochodzi podczas tzw. marszów środowisk gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów. Oficjalnie powodem organizacji takich marszów jest troska o większą tolerancję w społeczeństwie, tymczasem stają się one miejscem obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii eucharystii, oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych.

Ataki na Kościół nie są jednak zaskakujące. O ile sytuacja dawniejsza – mówił św. Jan Paweł II w 1991 roku – zyskiwała Kościołowi ogólne uznanie nawet ze strony osób i środowisk „laickich”, to w obecnej sytuacji na takie uznanie w wielu przypadkach nie można liczyć. Trzeba raczej liczyć się z krytyką, a może nawet gorzej. Trzeba zdobywać się na rozeznanie; akceptować to, co w każdej krytyce może być słuszne. A co do reszty jest rzeczą jasną, iż Chrystus zawsze będzie „znakiem sprzeciwu” (Łk 2,34). Ten „sprzeciw” jest dla Kościoła także jakimś potwierdzeniem bycia sobą, bycia w prawdzie (por. Warszawa, 09.06.1991).

Myślę także o konkretnych aktach fizycznej napaści na kościoły i samych kapłanów. Szczególnie dotknęło to osobę ks. Ireneusza Bakalarczyka. To prawda, że każdy ksiądz winien być świadkiem Chrystusa aż po męczeństwo. „Dzisiaj – pisze Benedykt XVI, papież – emeryt – Bóg także ma swoich świadków (martyres) na świecie. Musimy tylko być czujni, by ich zobaczyć i usłyszeć. […] W procesie przeciwko diabłu Jezus Chrystus jest pierwszym i rzeczywistym świadkiem Boga, pierwszym męczennikiem, za którym poszła niezliczona rzesza innych” (Benedykt XVI, Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego). Męczeństwo Chrystusa było potrzebne, aby dokonało się nasze zbawienie, a jednak Jezus mówi „biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany” (Mk 14,21). Świadomi tego, modlimy się w szczególny sposób za nieprzyjaciół Kościoła.

2. Sytuacja wymaga postawienia pytania, jak w odpowiedzialny sposób relacjonować kwestię nadużyć seksualnych wśród duchownych i w innych grupach społecznych, aby nie kreować fałszywego, jednostronnego wizerunku Kościoła i nie prowokować kolejnych aktów słownej i fizycznej przemocy oraz aktów profanacji. Nie chodzi o samo informowanie o tych nadużyciach, gdyż to, że przez wiele lat panowało w tej sferze milczenie, jest powodem naszego zawstydzenia i bólu. Ujawnienie zaś tego problemu traktujemy jako okazję do oczyszczenia Kościoła. Jednak trudno zlekceważyć fakt, że w ostatnim czasie – w kontekście niektórych przekazów medialnych – zwiększyła się agresja wobec księży i wzrosła liczba profanacji.

Skupienie uwagi społeczeństwa na grzechu wykorzystywania seksualnego – poza bezpośrednią troską o dobro dzieci – ma jeszcze jeden pozytywny skutek. Uprzytomnia nam bowiem miejsce seksualności w życiu człowieka i powagę wszelkich decyzji podejmowanych w tej dziedzinie. Nie tylko wykorzystanie bezbronnego dziecka powoduje rany na całe życie. Sfera seksualności jest tak wrażliwa, że każde wykorzystanie i porzucenie, także osoby dojrzałej, głęboko ją ranią i powodują w jej życiu dalekosiężne negatywne skutki. Ponadto rozmaite grzechy przeciwko czystości są wzajemnie ze sobą powiązane. Jedne rodzą drugie. Lekarstwem na przestępstwa seksualne jest zachowanie VI przykazania Dekalogu. Komu zatem jest bliski los ofiar różnych nadużyć seksualnych, powinien – w ramach holistycznego podejścia – zaangażować się w promowanie kultury czystości.

3. Dzisiejszy sposób kwestionowania autorytetu Kościoła nie ma charakteru intelektualnego, lecz ideologiczny. W procesie wytoczonym Kościołowi próbuje się dowieść, że nie ma w nim ludzi prawych, a wiara jest jedynie hipokryzją. Dąży się do zdyskredytowania Boga i obrzydzenia całego Kościoła. „Dzisiaj – pisze Benedykt XVI, papież – emeryt – oskarżenie wymierzone w Boga jest nade wszystko przedstawianiem Jego Kościoła jako całkowicie złego i w ten sposób odwodzeniem nas od niego. [Stoi za tym oszukańcza logika], na którą zbyt łatwo dajemy się nabrać. Nie, nawet dzisiaj Kościół nie składa się tylko z Judaszów. Kościół Boży istnieje także dzisiaj i dzisiaj jest on właśnie narzędziem, dzięki któremu Bóg nas zbawia” (Benedykt XVI, Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego). Grzech i zło są w Kościele, ale jest w nim także niezliczona rzesza świadków wiernych, pokornych, składających codziennie ciche świadectwo swojej miłości do Pana Jezusa. Wystarczy się nieco rozejrzeć, odkładając na bok uprzedzenia.

Próba zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła – tak nierozerwalnie związanego w dziejach z Polską i polskością – ma na celu nie tylko osłabienie jego pozycji w społeczeństwie, ale także osłabienie ducha narodu. „Bez Chrystusa – mówił św. Jan Paweł II – nie można zrozumieć dziejów Polski […]. Jeślibyśmy odrzucili ten klucz do zrozumienia naszego narodu […] nie rozumielibyśmy samych siebie” (Warszawa, 02.06.1979). W konsekwencji „stalibyśmy się cudzoziemcami we własnej ojczyźnie” (Praga, 21.04.1990).

W tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny. Dlatego chciałbym poinformować, że księża biskupi – obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa. Prosimy, aby po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w niedzielę 23 czerwca br., we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej odśpiewać suplikację „Święty Boże, Święty Mocny…”.

Polecajmy Bogu naszą Ojczyznę, Kościół w Polsce i wszystkich Polaków. Zabiegajmy o to, abyśmy nie dali się podzielić i pamiętajmy, że „walka nie może być silniejsza od solidarności” (św. Jan Paweł II, Gdańsk, 12.06.1987).

Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 17 czerwca 2019 roku

Kalendarz liturgiczny

Słowo na niedzielę

Ostatnio dodane...