lub przelew tradycyjny: Parafia Rzym-kat. pw. MB Królowej Polski w Lublinie, bank: SKOK CHMIELEWSKIEGO w Lublinie, nr konta: 84 7061 0006 0610 4151 6204 0001

 

W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą koronawirusa w Polce i jego pojawieniem się na Lubelszczyźnie rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej ks. dr Adam Jaszcz spotkał się w Kurii Metropolitalnej z dziennikarzami.

Podkreślił, że priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie osób, które uczestniczą w wydarzeniach kościelnych, w Mszach Świętych i nabożeństwach. Jednocześnie zapewnił, że tak jak to zostało zawarte w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. zagrożenia koronawirusem będziemy realizowali wytyczne sanitarne, które zostały przedstawione przez władze.

Wezwał do przestrzegania zarządzeń sanitarnych i zasad higieny, a także do zwykłej wyobraźni. Zaapelował m.in. do osób dotkniętych sezonowymi infekcjami, a także osób starszych, aby w takiej sytuacji pozostały w domach i za pośrednictwem mediów uczestniczyli w niedzielnej Mszy Świętej.

Transmisje online z kościołów archidiecezji lubelskiej:

Przypomniał poruszane już wcześniej tematy: wody święconej, z której nie ma obowiązku korzystania – gdy ktoś odczuwałby z tego powodu jakieś obawy czy dyskomfort oraz Komunii świętej, którą w całej Polsce można przyjmować także na rękę już od wielu lat.

Rzecznik zapowiedział, że w archidiecezji będzie realizowany apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego.

Księża proboszczowie parafii, gdzie jednorazowo na Eucharystii gromadzi się duża liczba osób, zostaną poproszeni o wprowadzenie dodatkowej Mszy św., aby nie było tak wielkiej kumulacji osób.

Podobnie w przypadku rekolekcji parafialnych, do księży proboszczów kierowana jest prośba o zwiększenie ilości Mszy św. czy nabożeństw, by zgodnie z wytycznymi nawet w dużych świątyniach nie zgromadzić ponad 500 osób. Decyzja zaś Ministrstwa Edukacji Narodowej o odwołaniu zajęć szkolnych dotyczy także szkolnych rekolekcji.

Na dziś wykluczamy scenariusz włoski, kiedy zamykane były kościoły i podejmowano decyzje o zakazie sprawowania Mszy świętych. Zasadne jest jednak pytanie o bezpieczeństwo w Kościołach, tak samo jak zasadne jest pytanie o nasze bezpieczeństwo w barach, restauracjach, hipermarketach, gdzie ludzie gromadzą się, dotykają wózków, gdzie też są wirusy i bakterie. Chcemy, aby wszystko było pod kontrolą, ale nie wpadajmy też w absurdy i niepotrzebną panikę. Potrzeba tutaj zdrowego rozsądku. We Włoszech dochodziło do absurdów, kiedy zamknięto kościoły, a w przypadku barów ograniczono godziny otwarcia.

Odwołując się do historii cywilizacji europejskiej, kiedy to okresy klęsk żywiołowych, wojen czy epidemii był zawsze czasem wytężonej modlitwy, wskazał, że w dzisiejszej sytuacji Kościół chce iść tą samą drogą. Zaapelował do księży proboszczów, aby w tym czasie, zgodnie z komunikatem przewodniczącego KEP, wystawiali Najświętszy Sakrament, organizowali wspólne modlitwy, śpiewali Suplikację. Będziemy się modlić i prosić Pana Boga, aby ten czas próby i niebezpieczeństwa zakończył się jak najszybciej.

W odniesieniu do innych wydarzeń zaplanowanych na okres Wielkiego Postu w archidiecezji przekazana została decyzja o odwołaniu – zaplanowanej na 20 marca br. – Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Lublina. Nie odbędzie się także organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – zaplanowana na 3 kwietnia br. – XXI Droga Krzyżowa na Majdanku.

 

Żródło: https://archidiecezjalubelska.pl/

Kalendarz liturgiczny

Słowo na niedzielę

Ostatnio dodane...