Podczas konferencji prasowej w dniu 27 maja 2020 r. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przejście do IV etapu znoszenia obostrzeń związanych z COVID-19. Od 30 maja wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące m.in. zasłaniania nosa i ust w otwartej przestrzeni, limitów osób w kościołach i miejscach sprawowania kultu religijnego, a od 6 czerwca organizowania zgromadzeń na powietrzu i wesel.

Wciąż będziemy musieli jednak zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

Uroczystości religijne i pogrzeby
Od soboty 30 maja zniesione zostają limit osób w kościołach i innych miejsca sprawowania kultu religijnego.

Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Zgromadzenia w przestrzeniach otwartych
Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)
Od soboty 6 czerwca 2020 r. możliwe będzie organizowanie wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.