1. Dzisiaj w uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M. Panny, praktykowana jest tzw. Godzina Łaski. Zapraszamy po Mszy Św. o godz. 11.30 na godzinną adorację Najśw. Sakramentu.
 2. Dzisiaj spotkanie Rodziny Edmunda Bojanowskiego rozpoczyna się o godz. 15.00 w kościele.
 3. Ofiary zebrane do puszek w dniu dzisiejszym przeznaczone są na „Pomoc Kościołowi na Wschodzie”. Dziękujemy za hojność.
 4. Służby opłatkowe: radnych i wolontariuszy z poszczególnych ulic i bloków prosimy o pomoc w jak najszybszym roznoszeniu opłatków do domów naszych parafian.
 5. Zapraszamy do uczestniczenia we Mszy św. wotywnej o NMP, zwanej Roratnią. Sprawowana jest codziennie o godz. 6:00 (oprócz niedziel). Zachęcamy dorosłych, dzieci i młodzież do podjęcia adwentowego wysiłku. Przynosimy ze sobą świece lub lampiony adwentowe. Zachęcamy do podjęcia w tym czasie wyrzeczeń i postanowień – za ławkami wyłożona jest Parafialna Księga Trzeźwości.
 6. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwentowe Rekolekcje, które wygłosi ks. Przemysław Warmiński z diecezji włocławskiej. Porządek spotkań: niedziela wg stałego porządku; w poniedziałek i we wtorek: 6.00; 9.00; 16.00 z nauką dla dzieci; 17.30 i 19.00 z nauką dla młodzieży. W Poniedziałek o 9.00 Msza św. dla chorych. W kaplicy na Brzegowej spotkanie o g.11.00, w poniedziałek. Spowiedź każdego dnia, 30 minut przed Mszą św.
 7. Prosimy o składanie trwałej żywności dla najuboższych. Przygotujemy dla nich paczki na święta Narodzenia Pańskiego. Pamiętajmy o tym, że jałmużna i miłosierdzie zakrywa wiele naszych grzechów.
 8. Schola dziecięca zaprasza dzisiaj i w następną niedzielę na świąteczny kiermasz.
 9. Drużyna „Skautek” z naszej parafii w przyszłą niedzielę zaprasza na kiermasz świąteczny.
 10. Polecamy prasę katolicką: „Niedziela”, „Mały Gość Niedzielny” i „Gość Niedzielny”. Już są w sprzedaży „Adwentowe świece” i „Vademecum o Bożym Narodzeniu”.
 11. W tym tygodniu w liturgii Kościoła:

a/ w piątek – wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy

b/ w sobotę – wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i dK.

 1. W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty parafialnej po nagrodę do Pana: ++ Jerzy Koter, Alfred Mazur i Marianna Ryba; módlmy się w ich intencji oraz za zmarłych ofiarodawców i budowniczych kościoła: wieczny odpoczynek….

Trwając w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, Nasza Tradycja – Fundacja Na Rzecz Rodziny przygotowała wystawę zatytułowaną „Dzieci moje! Biskup Stefan Wyszyński Ordynariusz Lubelski 1946-1949”. Tytuł wystawy to słowa, którymi 26 maja 1946 roku, zwracając się do swoich diecezjan, rozpoczął pierwsze publiczne wystąpienie najmłodszy wówczas polski biskup.

Zgromadzone dokumenty i fotografie obrazują wydarzenia z wiosny 1946 roku, związane z nominacją, konsekracją i ingresem bp. Stefana Wyszyńskiego, wspominając także o wybranych przejawach jego posługi biskupiej w Lublinie.

Patronatem honorowym wystawę objął abp prof. Stanisław Budzik metropolita lubelski. Konsultantem historycznym wystawy jest, zmarły w bieżącym roku nestor Episkopatu Polski abp prof. Bolesław Pylak arcybiskup senior Archidiecezji Lubelskiej, jako młody kleryk, uczestnik wydarzeń sprzed 70. lat. Autorem koncepcji wystawy jest Leon M. Budrys, zaś wyboru tekstów oraz doboru fotografii i dokumentów dokonał Piotr Krzysztof Kuty.

Na czterdziestu jeden tablicach formatu B1 prezentowane są – mało znane – fotografie i dokumenty ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego, Biblioteki Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Archiwum Państwowego w Lublinie, Państwowego Muzeum na Majdanku, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie oraz zbiorów prywatnych.

kard stefan wyszynski big

Motyw przewodni wystawy stanowią fragmenty pierwszych wystąpień bp. Stefana Wyszyńskiego: listu pasterskiego na dzień konsekracji, listu pasterskiego na dzień ingresu oraz przemówienia ingresowego. Za opis służą fragmenty wywiadu, jaki Piotr K. Kuty przeprowadził z abp. prof. Bolesławem Pylakiem oraz fragmenty artykułu ks. prof. Piotra Niteckiego pt. „Z Włocławka do Lublina”. Obficie wykorzystane są także fotokopie – dla potrzeb ekspozycji poddane montażowi graficznemu – oryginalnych tekstów z roczników Wiadomości Diecezjalnych Lubelskich z lat 1946-1949. Integralną częścią wystawy jest „Kronika czynności pasterskich J.E. Ks. Bpa Ordynariusza” dzień po dniu opisująca krótką, ale niezwykle bogatą posługę biskupią w Lublinie przyszłego Prymasa Polski.

W najbliższych miesiącach wystawa „Dzieci moje!” eksponowana będzie w lubelskim Ratuszu (do 16.12.2019), w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej (18.12.2019-6.01.2020), w Galerii Okna Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Peowiaków 12 (08-27.01.2020), w krużgankach klasztoru ojców Dominikanów przy ul. Złotej (29.01-23.02), w bibliotece miejskiej w Świdniku (25.02-30.03.2020), następnie m.in. w kościele pw. św. Józefa przy ul. Filaretów, w kościele pw. NMP Zwycięskiej przy ul. Narutowicza, a w okresie beatyfikacji Księdza Prymasa w Archikatedrze Lubelskiej (przełom maja i czerwca 2020).

 

 

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, a wraz z nim nowy Rok Liturgiczny. Czas Adwentu to radosny czas oczekiwania na przyjście Zbawiciela, ma on potrójny wymiary: pierwszy jest historyczny – wspominamy narodzenie Chrystusa w Betlejem, drugi to oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa przy końcu dziejów i trzeci, między pierwszym i drugim, to przyjście Pana w Słowie, w sprawowanych sakramentach i w historii naszego życia.
 2. Zapraszamy do uczestniczenia we Mszy św. wotywnej o NMP, zwanej Roratnią. Według tradycji ma ona poprzedzać wszystkie Msze święte, aby pobudzić w nas ducha czuwania. Sprawowana będzie codziennie o godz. 6:00 (oprócz niedziel). Zachęcamy dzieci i młodzież do podjęcia adwentowego wysiłku. Szczególnie tych, kto przygotowuje się do I Komunii Świętej i do Bierzmowania. Przynosimy ze sobą świece lub lampiony adwentowe.
 3. Zachęcamy do podjęcia w tym czasie wyrzeczeń i postanowień – np. zachowania wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych w duchu wynagrodzenia za grzechy pijaństwa w naszej Ojczyźnie. Za ławkami wyłożona jest Parafialna Księga Trzeźwości, do której możemy wpisywać swoje zobowiązania abstynenckie na czas określony lub na całe życie.
 4. Dzisiaj na Mszy św. o godz. 10.00 poświęcimy opłatki wigilijne. Służby opłatkowe: radnych i wolontariuszy z poszczególnych ulic i bloków prosimy o pomoc w jak najszybszym roznoszeniu opłatków do domów naszych parafian.
 5. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 10.00 zmiana tajemnic różańcowych.
 6. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na potrzeby Seminarium Duchownego w Lublinie. Dziękujemy za hojność.
 7. Dzisiaj od 17.00-19.00 w Domu Katechetycznym można skorzystać z konsultacji na temat choroby alkoholowej. Zaproszenie dotyczy nie tylko osób uzależnionych, ale również tych, kto żyje z taką osobą.
 8. Pierwszy Czwartek, Piątek i Sobota miesiąca. W sobotę o 6.45 będzie sprawowana Msza św. w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za bluźnierstwa, zniewagi i profanacje i aby Maryja była b. znana i miłowana. Zapraszamy na tę Mszę św. wszystkie osoby, które odprawiają nabożeństwa I sobót miesiąca. Po tej Eucharystii będzie adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 9.00, potem Msza św. z nauką dla członków KŻR.
 9. Prosimy o składanie trwałej żywności dla najuboższych. Przygotujemy dla nich paczki na święta Narodzenia Pańskiego. Pamiętajmy o tym, że jałmużna i miłosierdzie zakrywa wiele naszych grzechów.
 10. Schola dziecięca zaprasza na kiermasz świąteczny w drugą i trzecią niedzielę Adwentu.
 11. Polecamy prasę katolicką: „Niedziela”, „Mały Gość Niedzielny” i „Gość Niedzielny”.
 12. W tym tygodniu w liturgii Kościoła:

a/ we wtorek – wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera

b/ w sobotę – wspomnienie św. Ambrożego, bpa i dK

 1. W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty parafialnej po nagrodę do Pana: ++ Andrzej Malinowski i Zofia Rejak; módlmy się w ich intencji oraz za zmarłych ofiarodawców i budowniczych kościoła: wieczny odpoczynek….

W tym roku Godzina Łaski z racji niedzieli i Mszy Świętej o godz. 11:30  rozpocznie się o godz. 12:30 i potrwa do 13:30 ! ! ! 

Matka Boża, objawiając się pielęgniarce Pierinie Gilli we Włoszech, w Montichiari, w Święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947r. powiedziała:

„Życzę sobie, aby mnie czczono jako Maryję Różę Mistyczną, Matkę Kościoła.

Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe, miała miejsce Godzina Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwom w tej godzinie, ześlę niezliczone łaski dla duszy i ciała. Będą liczne nawrócenia. Pan Mój, Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za swych grzesznych braci. Ci, którzy nie mogą przyjść do kościoła niech modlą się w domu.

Jest Moim życzeniem, aby ta Godzina Łaski była praktykowana na całym świecie”.

 

„WKRÓTCE LUDZIE POZNAJĄ WIELKOŚĆ TEJ GODZINY ŁASKI”.

 

Jak odprawić Godzinę Łaski?

 

To szczególna godzina i dobrze będzie, jeśli zdołasz wykorzystać ją całą. Im więcej czasu spędzisz

z Maryją , tym więcej łask spłynie na ciebie i tych, których nosisz w sercu. Dlatego postaraj się oddać

Niepokalanej całą świętą godzinę. Jeśli to niemożliwe, przybliż się do Jej Niepokalanego Serca na tyle

czasu, na ile cię stać. Każda chwila, którą spędzisz przytulony do obietnicy Matki Bożej, okaże się bezcenna.

Zacznij od przypomnienia sobie obietnic Matki Najświętszej.

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Skup się na modlitwie i zapytaj siebie: Co obiecuje mi Matka Najświętsza? Ona zapewnia, że „Godzina Łaski zaowocuje wieloma nawróceniami”.

Proś o łaskę nawrócenia dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują.

„Serca zatwardziałe i zimne jak ten marmur, zostaną dotknięte Bożą łaską i staną się wiernymi czcicielami naszego Pana i będą go szczerze miłować (…)”.

Proś o tę łaskę dla siebie i najbliższych.

„Przez to nabożeństwo uzyskacie wiele łask duchowych i cielesnych.

Nie bój się prosić o łaski – nawet największe!”

Proś o łaskę nawrócenia dla grzeszników.

A teraz podziękuj za tę łaskę, którą ci dziś Matka Najświętsza gwarantuje!

W tym momencie możesz zacząć rozmawiać z Maryją modlitwami, które są najbliższe twojemu sercu.

Módl się na różańcu, przeplatając go aktami miłości ( Boże, choć Cię nie pojmuję….) i żalu za grzechy ( Ach, żałuję za me złości…). Wyznaj swoją wiarę w Boga ( Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego…), wychwalaj Jego dobroć ( Chwała na wysokości Bogu…), oddaj się Maryi pod

opiekę ( Cały jestem Twój, o Maryjo), to słowa szczególnie miłe Maryi. One otworzą dla ciebie Jej Serce, ciebie zaś niech otworzą na Jej dary.

                                                                                                                                                                                                    

                                                                                                                                                                                               

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

Po raz kolejny w życiu przekraczamy bramę Adwentu. Rozpoczynamy drogę, która poprowadzi nas do radości Świąt Bożego Narodzenia. Słowo „Adwent”, pochodzące od łacińskiego adventus, oznacza „przyjście.” Wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa. Rozważamy tajemnicę Słowa, które stało się Ciałem w łonie Maryi Dziewicy w Nazarecie i narodziło się w Betlejem. Oczekujemy Jego powtórnego przyjścia w chwale, kiedy powróci, aby sądzić żywych i umarłych. Dzień ten wydaje się wielu ludziom tak odległy, że aż nierealny. A jednak adwentowe Słowo Boże przypomina o nim, zachęca nas do nieustannego czuwania i wzywa do szczerego nawrócenia.

W dzisiejszej Ewangelii Chrystus nawiązuje do opisanego w Księdze Rodzaju potopu. Wielka powódź zmiotła z powierzchni ziemi ludzi, którzy nie liczyli się zupełnie z bliskim końcem swojego życia. Uratował się jedynie patriarcha Noe ze swoją rodziną, człowiek sprawiedliwy, który wziął sobie do serca Boże ostrzeżenie. Przypominając biblijną historię Noego, Jezus kieruje do nas wezwanie, abyśmy naszego nawrócenia, przemiany naszych serc, nie odkładali na jutro, na ostatnią godzinę. Abyśmy każdy dzień i każdą godzinę życia traktowali jako szansę spotkania z Bogiem, który przychodzi, aby nas zbawić.

Eucharystia daje życie

Nie ma lepszego miejsca na spotkanie z Bogiem, nie ma bardziej owocnej okazji, aby doświadczyć Jego rzeczywistej obecności, jak Eucharystia. Jest to bowiem Najświętsza Ofiara, którą sam Chrystus składa w Duchu Świętym niebieskiemu Ojcu. Jest to – jak głosi stara modlitwa Kościoła –„Święta Uczta, na której przyjmujemy Chrystusa, odnawiamy pamięć Jego Męki, dusze napełniamy łaską i otrzymujemy zadatek przyszłej chwały.”

Słusznie więc Kościół w Polsce umieścił Eucharystię w centrum programu duszpasterskiego na kolejne trzy lata. Po latach poświęconych znaczeniu Chrztu świętego w życiu chrześcijanina oraz działaniu Ducha Świętego w sercach wierzących, zwłaszcza w sakramencie Bierzmowania, przystępujemy do rozważania tajemnicy Eucharystii i jej centralnej roli w życiu Kościoła i każdego wierzącego.

Celem programu jest głębsze poznanie znaczenia i wartości tego Sakramentu, który nazywamy Najświętszym i który przyjmujemy najczęściej spośród wszystkich sakramentów. Program jest gorącą zachętą skierowaną do wiernych, aby regularnie uczestniczyli we Mszy Świętej, gdyż Kościół, który nie gromadzi się na Eucharystii, przestaje być Kościołem żywym, przynoszącym owoc. Program ma służyć odnowie życia eucharystycznego, tak aby od adoracji tajemnicy przechodzić do czynów miłości bliźniego. Do takiego świadectwa wezwani są wszyscy uczestnicy Mszy Świętej, którzy są posłani, aby głosić ludziom Dobrą Nowinę. Ogólne hasło programu, obejmującego trzy lata brzmi: „Eucharystia daje życie.” Ona kształtuje życie naszej wiary i jest zapowiedzią życia wiecznego, zgodnie ze słowami Pana Jezusa: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,55).

Pierwszy rok programu, który właśnie dziś rozpoczynamy, ma ukazać Eucharystię jako wielką tajemnicę wiary. Tak ją nazywa kapłan w centralnym momencie Mszy Świętej, po ukazaniu wiernym darów chleba i wina, które mocą Ducha Świętego stały się Ciałem i Krwią Chrystusa. Eucharystia pozostaje tajemnicą wiary, ale rozum może wiele na jej temat dopowiedzieć, korzystając z bogatych źródeł biblijnych, patrystycznych, katechizmowych oraz świadectwa świętych.

Papież Franciszek powiedział, że Eucharystia „jest bijącym sercem Kościoła, rodzi go i odradza, gromadzi go i daje mu siłę. Ale Eucharystia przygotowuje nam również miejsce w niebie, w wieczności, ponieważ jest Chlebem z nieba. Stamtąd pochodzi, jest jedyną materią na tej ziemi, która naprawdę dotyka wieczności. Jest chlebem przyszłości, który już teraz pozwala nam zasmakować przyszłości nieskończenie wspanialszej niż wszelkie nasze najlepsze oczekiwania. Ten Chleb karmi nasze największe nadzieje i posila nasze najpiękniejsze marzenia. Jest on rzeczywiście zadatkiem życia wiecznego.”

 Kościół – dom i szkoła komunii

W eucharystyczny program duszpasterski Kościoła w Polsce wpisuje się harmonijnie główny temat III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Wiemy, że zadaniem Synodu jest ogarnąć całość życia religijnego i duszpasterskiego, szukać nowych dróg głoszenia Ewangelii, wsłuchiwać się w to, co dziś Duch Święty mówi do Kościoła. Jednak wszystkie tematy dyskusji synodalnych będą zmierzać ku temu, aby nasz Kościół lokalny stawał się domem komunii: aby wśród nas zakwitła czynna miłość, aby nam udało się zbudować duchową jedność w naszej bogatej różnorodności.

Taką nadprzyrodzoną jedność i wspólnotę chcemy budować na Eucharystii, zgodnie ze słowami pieśni: „Jak ten chleb, co złączył złote ziarna, tak niech miłość złączy nas ofiarna. Jak ten kielich łączy kropel wiele, tak nas, Chryste, w swoim złącz Kościele.” Obyśmy zbudowali ogniska takiej jedności w naszych rodzinach, instytucjach, wspólnotach, parafiach. Wtedy staniemy się szkołą dla innych, skutecznie apostołując dobrym przykładem. Wzorem mogą być dla nas pierwsze wspólnoty chrześcijańskie, o których czytamy w Dziejach Apostolskich, że „jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli” (Dz 4,32). Stojący z daleka poganie patrzyli na nich z podziwem i mówili: „Patrzcie, jak oni się miłują.” A potem wielu z nich przyjmowało chrzest i przyłączało się do wspólnoty.

Pragnę Was poinformować, drodzy Bracia i Siostry, że trwają intensywne przygotowania do uroczystego otwarcia III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Planujemy tę uroczystość na dzień 18 kwietnia 2020 roku, w sobotę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Już od kilku miesięcy pracuje intensywnie Komisja Przygotowawcza Synodu, składająca się z kapłanów, osób konsekrowanych oraz wiernych świeckich. Odbyło się już sześć spotkań, podczas których opracowano szczegółowy regulamin Synodu, zatwierdzono pieśń synodalną, modlitwę w intencji Synodu oraz jego logo. Powołano dwanaście komisji tematycznych, obejmujących główne obszary życia i działania Kościoła.

W komisjach tych będą pracować przedstawiciele różnych dziedzin życia diecezjalnego. Ich zadaniem będzie przygotowanie materiałów na obrady dla uczestników Synodu podczas sesji plenarnych. Ważną pomocą będą wyniki badań na temat religijności w archidiecezji lubelskiej, które prowadzą pracownicy Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Oprócz badań naukowych ważnym elementem synodu będzie konsultacja z wiernymi. Członkowie komisji synodalnych bardzo liczą na Waszą pomoc i z uwagą przeanalizują wszystkie propozycje i pomysły, które wpłyną do sekretariatu Synodu, także drogą elektroniczną.

Aby przybliżyć wszystkim ideę Synodu oraz zachęcić do aktywnego w nim udziału, przygotowaliśmy folder informujący o najważniejszych zagadnieniach synodalnych. Podczas najbliższej wizyty duszpasterskiej, zwanej kolędą, kapłani zaniosą go do każdego odwiedzanego domu. W dniu dzisiejszym ruszył również serwis w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter oraz YouTube), zawierający relacje z przebiegu przygotowań do III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Dzięki nim będzie można na bieżąco śledzić postęp prac synodalnych. W niedługim czasie zostanie uruchomiona także strona internetowa Synodu.

Pod opieką Świętych

W modlitwie, którą będziemy odmawiać podczas trwania obrad III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, powierzamy to ważne dzieło Bogu w Trójcy jedynemu. Prosimy o wstawiennictwo Maryję, Matkę Kościoła i Niewiastę Eucharystii. Na zakończenie wzywamy świętych Patronów naszej Archidiecezji. Są nimi św. Stanisław, Biskup i Męczennik oraz święty Jan Kanty, profesor Akademii Krakowskiej i apostoł miłosierdzia. Obaj są związani z Krakowem i przypominają nam, że znaczna część naszej archidiecezji należała przez całe wieki do diecezji krakowskiej. Imię świętego Stanisława nosi dziesięć kościołów naszej archidiecezji, a z historią jego życia związany jest Piotrawin nad Wisłą, gdzie święty Stanisław czczony jest od wielu stuleci. W Lublinie trwa natomiast budowa kościoła pod wezwaniem św. Jana Kantego w nowej parafii noszącej jego imię.

Do tych dawnych patronów dołączamy dwóch wybitnych ludzi Kościoła czasów współczesnych, których wstawiennictwu pragniemy powierzyć dzieło Synodu. Pierwszy to święty Jan Paweł II tak bardzo związany z Lublinem, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim i archidiecezją. Stulecie jego urodzin przypadnie 18 maja przyszłego roku, dokładnie miesiąc po rozpoczęciu obrad synodalnych.

Drugi to Czcigodny Sługa Boży, kardynał Stefan Wyszyński. Wielką radością napełniła nas decyzja Ojca Świętego Franciszka o wyznaczeniu terminu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia na dzień 7 czerwca 2020 roku w Warszawie. Podczas niedawnego spotkania Episkopatu na Jasnej Górze biskupi zwrócili się z apelem o podjęcie duchowego przygotowania do tego wydarzenia: „Powinno się ono odbywać w każdej diecezji i parafii. W ramach tego przygotowania należy przybliżać osobę Prymasa Tysiąclecia, jego służbę Kościołowi i całemu narodowi.”

Ta zachęta odnosi się w sposób szczególny do Kościoła na ziemi lubelskiej. Historię bliskich związków Stefana Wyszyńskiego z Lublinem i Lubelszczyzną można podzielić na kilka etapów. Pierwszy to studia na Uniwersytecie Lubelskim w latach 1925-29, zakończone doktoratem z prawa kanoniczego. W czasie II wojny światowej ksiądz Wyszyński ukrywał się przez dwa lata, razem z siostrami zakonnymi i dziećmi niewidomymi z Lasek, w Kozłówce oraz w Żułowie, a także w innych miejscach na Lubelszczyźnie.

Po II wojnie światowej, w latach 1946-49, pełnił posługę biskupa lubelskiego. Wydany kilka lat temu przewodnik Śladami Księdza Stefana Wyszyńskiego opisuje liczne miejsca związane z pobytem przyszłego Prymasa. Wspomina także o jego posłudze duszpasterskiej oddziałom partyzanckim. Stefan Wyszyński był biskupem lubelskim niecałe trzy lata, ale z Lublinem i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim pozostał związany przez całe życie. Postać wielkiego Prymasa i męża stanu, który przeprowadził Kościół i naród przez noc komunizmu, mimo upływu lat ciągle stanowi punkt odniesienia dla ważnych pytań i dyskusji o sprawach istotnych dla naszej teraźniejszości i przyszłości.

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

Zachęceni słowami dzisiejszego Psalmu, idźmy z radością na spotkanie Pana w tajemnicy Bożego Narodzenia. Weźmy udział w rekolekcjach adwentowych i przystąpmy do adwentowej spowiedzi. Niech Eucharystia stanie się dla nas najważniejszym wydarzeniem każdej niedzieli, jednocząc rodziny i wspólnoty parafialne. Starajmy się także uczestniczyć w Roratach, które ukazują Chrystusa jako światłość świata, na którą oczekujemy wraz z Maryją, Matką naszego Pana. Włączmy się także w liczne dzieła charytatywne, tradycyjnie związane z okresem Adwentu. Na przyjście Chrystusa Króla pójdźmy wszyscy nie tylko z pokłonem, ale także z darem naszych gorących serc i z naręczem dobrych czynów.

Na drogę adwentowego świadectwa z serca Wam błogosławię

Wasz biskup Stanisław

Kalendarz liturgiczny

Słowo na niedzielę

Ostatnio dodane...